Hạng B2
20/9/07
434
7
18
GX Delux M/T *146HP 2.0VGT engine, 6step manual transmission, 55 liter fuel tank, PTC heater Diver's assist seat Airbag
CPF (exaust reduced appratus) P205/65R 15 tyre & Al wheel, foot parking brake
power & tilt steering, gas shock absorber, 4wheel disc brake, temporary spare tyre
*Outerior : VGT emblem, crome emblem, crome coated radiator grill, body color
outside mirror, body color bump, color class
*Lamp : Projection head lamp, fog lamp, fog light, side signal light, aux brake light,
book reading light, key hole & cigar light
*Interior : Metal grain, sunvisor (Driver's/driver's assist seat make up mirror),
orange color night light
*Seat : Delux cotton seat, heating seat (1st row), driver's pumping adjust seat
Tilting head rest (1st row), 2nd row individual sliding, 2/3row seat bag seperation,
2nd row center arm rest & head rest.1/2row,2/3row bed fuction,2/3luggage flat,3row dive and folding.
*Aircondition : manual air condition,2row air ventilator,2/3 air duct
*Store : 2step center console (cup holder,store,arm rest), driver's assist seat store
glove box(light and damper),drunk box,shopping bag hook(1/2row),sun glass case
cup holder (6pcs),3row side store,big door pocket.
*Safety : Driver's airbag,speed respond auto door lock,road meter & seat belt
pre-tentioner (1st tow)
*Audio : Radio/Casette logic audio (1st step),4speaker, roof antena
*Comfortable : Wireless locking system (trunk open,thief waring light,warn alarm signal)
big outside mirror (electirc control,heating wire,curved mirror),battery saver,electronic
fuel inlet open system. Override function,power outlet (2pcs),centural locking power
door lock & power windor (auto down)
*Aux : Aux mat (1-3row),astray (1,2row),air filter,engine cover,food insulator,fire
extinguisher
A/T * GX delux M/T plus 4step auto transmission (with convetable step gate)
Hi-Delux M/T * GX Delux M/T plus Driver's Assist Seat Airbag
Electronic outside mirror,crome coating outside mirror handle, crome coated side chracter moulding Flexable roof rack
artificial leather seat,radio/CD audio (2step),speaker EBD ABS
A/T * GX HI-Delux M/T plus and 4step auto transmission (with convertible step gate)
GLX Delux M/T * GX Hi-Delux M/T plus Driver's Assist Seat Airbag
P225/50R 17 tyre,17inch no flange AL wheel,leather cover (handle,transmission,knob),EBD ABS Eletric sunroof
flexble roof rack,ECM room mirrior,MP3 audio (casette),multi hands free,sunvisor (1row),luggage net
A/T * GLX Delux plus 4step auto transmission (with convetable step gate)
Hi-Delux M/T * GLX Delux M/T plus Driver's Assist Seat Airbag
Crome inside handle, safety eletronic sunroof,ECM room mirror (indicator),ultraviolet sunglass (windshield) Rear Warning system
artificail leather seat,auto light control,full auto aircon & AQS,handle audio remocon,front heating glass. Leather seat
A/T * GLX Hi-Delux M/T plus and 4step auto transmission (with convertible step gate) Indash 6sheet CDC
LIMITED A/T * GLX Hi-Delux A/T plus Side & Curtain airbag
Driver's airbag, leather seat,driver's seat power seat (8way),trip computer,rear warning system,active head VDC
rest (1row), in dash 6sheet CDC,JBL premium sound (center speaker,sub woofer,outerior amp) DVD AV & 3D navigation
PREMIUM A/T * GLX Hi- Delux A/T plus
Gold emblem (car/trip name),black oneton interior color,red speech, silver metalic,mood light,driver's airbag
Driver's power seat (8way),rear warning signal system,active head rest (1row),indash 6sheet CDC,JBL
preminum sound (center speaker,sub woofer,outerior amp)
Cảm ơn các bác nhiều. mong các bác dịch xong sớm

Hạng C
9/11/06
575
1
18
RE: Có bác nào dịch dùm em thông số của con Carens được không?

bác quan tâm loại xe nào thì dịch 1 loại đó thôi, về cơ bản là giống nhau hết mà, bác post tất cả lên thế này, từ basic đến hi delux dịch ngại chết lên đc

Hạng B2
20/9/07
434
7
18

Bác dịch cho em loại Premium với (cần đầy đủ). Cảm ơn các bác nhiều

Hạng D
23/3/05
2.198
285
83

Em cũng muốn dịch lắm... mà lười tra từ điển quá [8D]... bác chờ qua Tết em rỗi sẽ mần cho bác nhé, hehehe

Hạng C
16/3/05
574
1
18

Trích đoạn: civic

Em cũng muốn dịch lắm... mà lười tra từ điển quá [8D]... bác chờ qua Tết em rỗi sẽ mần cho bác nhé, hehehe

He he, em cũng lười lắm nên dùng thử VDICT xem sao.
Bác xem nhé:
GX Delux M / T* 146 động cơ VGT HP 2.0, 6 sự truyền bằng tay bước, 55 bể nhiên liệu lít, Thợ lặn bếp lò PTC \ Giúp đỡ ghế Airbag.
CPF (exaust giảm bớt appratus) P205/ 65 R 15 săm & Al đẩy, đặt chân lên thắng đậu.
sức mạnh & làm nghiêng sự điều khiển, bộ giảm xóc khí, 4 phanh đĩa bánh xe, săm đồ phụ tùng tạm thời.
*Outerior: biểu tượng VGT, biểu tượng crome, lò nướng (cái) tỏa nhiệt che crome, màu thân thể.
gương bên ngoài, sự rung động màu thân thể, lớp màu.
*Cái Đèn: đèn pha Chiếu, đèn pha xuyên sương mù, đèn pha xuyên sương mù, đèn hiệu cạnh, ánh sáng phanh aux,.
sách đọc chiếu sáng, gõ ma-níp (chêm, đóng chốt) lỗ & ánh sáng điếu xì gà.
*Nội vụ: hạt Kim loại, sunvisor ( Người điều khiển \ / Người điều khiển \ Giúp đỡ cái ghế Tạo ra gương),.
đèn ngủ màu quả cam.
*Cái Ghế: cái Ghế bông Delux, đốt nóng cái Ghế (hàng (thứ) 1), người điều khiển \ Đang bơm Điều chỉnh cái Ghế.
Việc làm nghiêng cái dựa đầu (hàng (thứ) 1) cá nhân hàng (thứ) 2 trượt 2/ 3 cái ghế hàng bỏ vào túi seperation,.
2cái tựa tay trung tâm hàng nd & cái dựa đầu. 1/ 2 hàng, 2/ 3 giường fuction hàng, 2/ 3 căn hộ hành lý, 3 sự lao xuống hàng và xếp lại..
*Aircondition: điều hòa không khí bằng tay, 2 máy thông gió không khí hàng, 2/ 3 ống dẫn không khí.
*Kho: 2 bàn điều khiển trung tâm bước (người nắm giữ cúp, Kho, cái tựa tay), người điều khiển \ Giúp đỡ Kho ghế.
găng tay box(light và cái hãm), say rượu cái hộp, đi mua hàng bỏ vào túi cái móc (1 / 2 hàng), shrinked trường hợp cốc.

:D:D:D:D:D:D

Hạng D
23/3/05
2.198
285
83

hahahaha... em đảm bảo đọc xong cái bản dịch tự động này... bác lmduc242 sẽ tẩu hoả nhập ma :D

Hạng C
9/11/06
575
1
18

em đọc cũng chết cười các bác ạ, nhưng mà mình hiểu rồi thì vẫn có thể mường tượng ra nó là cái gì đc

Hạng B2
20/9/07
434
7
18

em ngất mất. Chết em.

Hạng C
21/10/07
714
15
18

em chịu bác, đọc bảng dịch của bác em mém xỉu. :D:D:D